Connect with us

Informacje

500+ pomocne w spłacie mniejszych długów

Published

on

Program 500+ to wydarzenie, które najbardziej wpłynęło na sytuację finansową Polaków – pokazuje badanie podsumowujące 2016 r., przeprowadzone na zlecenie BIG InfoMonitor. Z analizy danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że pomoc państwa, przynajmniej części osób pomogła nie wpaść w problemy, a także spłacić nieobsługiwane wcześniej zaległości na niższe sumy.     

Większość badanych (62 proc.) nie potrafiła określić wydarzenia politycznego lub ekonomicznego w skali „makro”, które najbardziej wpłynęło na ich obecną sytuację finansową*, ale ci, którzy wymienili takie zdarzenie, w zdecydowanej większości wskazali na wprowadzenie Programu 500+. Biorąc pod uwagę, że z  pomocy na dzieci oferowanej w ramach 500+ korzysta 2,56 mln rodzin, co stanowi 19 proc. funkcjonujących w Polsce gospodarstw domowych, właściwie wszyscy zainteresowani dostrzegli znaczenie programu  (w badaniu uczestniczyły osoby w wieku 18-65 lat).

wykres 1.jpg

Ankietowani na liście zdarzeń wpływających na sytuację finansową podali także wahanie kursów walut innych niż frank szwajcarski (5 proc.), co z pewnością ma spore znaczenie dla licznej emigracji zarobkowej oraz ich rodzin w kraju. Za ważne, 4 proc.  badanych uznało również wyniki wyborów w USA oraz wynik referendum w Wielkiej Brytanii (Brexit) a także wahania notowań franka szwajcarskiego, które dają się we znaki ponad 593 tysiącom kredytobiorców spłacających  mieszkaniowe kredyty w tej walucie.

Co interesujące, Program 500+ zdecydowanie bardziej został dostrzeżony przez kobiety – 31  proc. wskazań niż mężczyzn – 18 proc. Natomiast pozostałe wydarzenia częściej wymieniali  panowie.

wykres 2.jpg

Zakładaliśmy, że start programu 500+ pozwoli części najuboższych osób wydobyć się z zadłużenia, z którym wcześniej sobie nie radzili a także uniknąć trafienia do Rejestru Dłużników BIG. Nasze przewidywania w pewnym stopniu się sprawdziły   – mówi Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Z danych BIG InfoMonitor wynika bowiem, że w ciągu 12 miesięcy, od końca lutego 2016 r. do końca lutego 2017 r., liczba osób z przeterminowanymi płatnościami na kwoty do 2 tys. zł rosła w mniejszym tempie niż wszystkich dłużników. W przypadku niesolidnych dłużników notowanych w BIG InfoMonitor ich udział spadł w ciągu roku z niemal 40 proc. do niecałych 35 proc. 

wykres 3.jpg

Trudno jednak nie zauważyć, że liczba wszystkich niepłacących zobowiązań (min.  200 zł opóźnione o co najmniej 60 dni) znajdujących się w Rejestrze BIG InfoMonitor wzrosła  przez rok o 26 proc. z 1,454 mln do ponad 1,839 mln. Tym samym przybyło także nierzetelnych dłużników z najniższymi sumami (z 578,1 tys. do 639 tys.), choć jedynie  o 11  proc. podczas gdy posiadających zaległości na wyższe kwoty przybyło o 37 proc. Wzrosła również łączna kwota niespłaconych zobowiązań wszystkich osób fizycznych wpisanych do BIG InfoMonitor z powodu nieuregulowania rachunków, alimentów rat pożyczek czy też zobowiązań wobec sądów – z 16,4 mld zł do 26,9 mld zł.

Jak wynika z dostępnych informacji, wypłaty z tytułu programu 500+ pochłonęły w zeszłym roku ponad 17 mld zł. W tym roku uprawnieni mają otrzymać ok. 23 mld zł.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje

Działacze partyjni wspierają swoich kandydatów

Published

on

W tegorocznej kampanii samorządowej bardzo silne wsparcie partyjnych działaczy „z góry” mają lokalni politycy. Wcześniej działaczy SLD wspierał Włodzimierz Czarzasty, a już na ostatniej kampanijnej prostej z kandydatami pokazywali się także politycy wyższego szczebla PiS i PO.

(więcej…)

Continue Reading

Informacje

Ulica Mickiewicza zablokowana

Published

on

Przez wypadek zablokowana jest pyrzycka ulica Mickiewicza na wysokości cmentarza. Więcej informacji na razie nie posiadamy. Radzimy omijać tą część miasta, mogą tworzyć się korki.

Continue Reading

Reklama

Partnerzy

Advertisement Enter ad code here

Życie Pyrzyc

Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.