Connect with us

Informacje

Decyzja wojewody: ul. Rodziny Ulmów zamiast 2-go Marca

Published

on

Biuro prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego poinformowało, że wojewoda Krzysztof Kozłowski w myśl tzw. ustawy dekomunizacyjnej zmienił nazwę pyrzyckiej ulicy 2-go Marca na ulicę Rodziny Ulmów.

Zmienione zostały nazwy nie tylko ulicy w Pyrzycach. Jak informuje biuro prasowe podjęto decyzję o zmianie pięciu nazw:

  • w Szczecinie – Obrońców Stalingradu na Edmunda Bałuki
  • w Pyrzycach – 2 Marca na Rodziny Ulmów
  • w Trzcińsko Zdroju – 2 Lutego na Generała Władysława Sikorskiego
  • w Wałczu – 12 Lutego na Generała Władysława Andersa
  • w Węgorzynie – 2 Marca na Wisławy Szymborskiej

Rodzina Ulmów zamieszkiwała wieś Markowa w przedwojennym województwie lwowskim. Podczas okupacji dała ona schronienie ośmiorgu Żydom. Po doniesieniu do władz okupacyjnych cała rodzina (Wiktoria Ulmowa była w ósmym miesiącu ciąży) wraz z chronionymi przez nich Żydami została zamordowana. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r.  rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów.

KOMENTARZ


W świątecznym „Życiu Pyrzyc” pojawi się tekst o propozycji zmiany nazwy ul. 2-go Marca na ul. Osadników. Cóż… Nie udało się. Uparte sprzeciwianie się przez władze lokalne obowiązującemu porządkowi prawnemu przyniosło skutek. Czego nie zrobiły władze miasta, zrobił wojewoda. I na nic zdało się organizowanie jakiś spotkań czy pogadanek. Tak oto na grunt lokalny wdała się powtarzana do znudzenia retoryka, że „PiS jest zły i wszystko co PiS wymyśli też jest złe”.

Rodzina Ulmów to moim zdaniem patroni wspaniali i godni, szczególnie dla ulicy znajdującej się w obrębie pyrzyckich murów obronnych. Z drugiej strony może to i lepiej, że nazwę zmienił wojewoda, bo w ciągu ostatnich kilku lat radni pokazali, że zamiast upamiętniać patriotów poprzez nadawanie ulicom ich imion, wolą miałkie i zasadniczo nic nie wnoszące nazwy. Żegnamy się z ulicą 2-go Marca, ale jestem niemal przekonany, że władze miejskie nadal z uporem maniaka będą organizowały okolicznościowe akademie tego dnia, bo przecież trzeba się koniecznie postawić… Ciekawy tylko jestem, kiedy zostanie zmieniona tabliczka z nazwą.

Continue Reading
Advertisement

Informacje

Wypadek na Mickiewicza. Jedna osoba w szpitalu.

Published

on

Jak podawaliśmy, wczoraj na wysokości cmentarza w Pyrzycach doszło do wypadku drogowego, w którym zderzyły się dwa pojazdy osobowe. Na miejsce zadysponowane zostały 2 zastępy straży pożarnej z JRG Pyrzyce, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz 2 patrole Policji. Przez pewien czas ul. Mickiewicza w miejscu wypadku była nieprzejezdna, a policjanci kierowali pojazdy na objazd. Poszkodowana z ranami ciętymi twarzy została przewieziona przez pogotowie do szpitala.

SRPP

Continue Reading

Informacje

Działacze partyjni wspierają swoich kandydatów

Published

on

W tegorocznej kampanii samorządowej bardzo silne wsparcie partyjnych działaczy „z góry” mają lokalni politycy. Wcześniej działaczy SLD wspierał Włodzimierz Czarzasty, a już na ostatniej kampanijnej prostej z kandydatami pokazywali się także politycy wyższego szczebla PiS i PO.

(więcej…)

Continue Reading

Reklama

Partnerzy

Advertisement Enter ad code here

Życie Pyrzyc

Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.