Connect with us

Informacje

Decyzja wojewody: ul. Rodziny Ulmów zamiast 2-go Marca

Published

on

Biuro prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego poinformowało, że wojewoda Krzysztof Kozłowski w myśl tzw. ustawy dekomunizacyjnej zmienił nazwę pyrzyckiej ulicy 2-go Marca na ulicę Rodziny Ulmów.

Zmienione zostały nazwy nie tylko ulicy w Pyrzycach. Jak informuje biuro prasowe podjęto decyzję o zmianie pięciu nazw:

  • w Szczecinie – Obrońców Stalingradu na Edmunda Bałuki
  • w Pyrzycach – 2 Marca na Rodziny Ulmów
  • w Trzcińsko Zdroju – 2 Lutego na Generała Władysława Sikorskiego
  • w Wałczu – 12 Lutego na Generała Władysława Andersa
  • w Węgorzynie – 2 Marca na Wisławy Szymborskiej

Rodzina Ulmów zamieszkiwała wieś Markowa w przedwojennym województwie lwowskim. Podczas okupacji dała ona schronienie ośmiorgu Żydom. Po doniesieniu do władz okupacyjnych cała rodzina (Wiktoria Ulmowa była w ósmym miesiącu ciąży) wraz z chronionymi przez nich Żydami została zamordowana. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r.  rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów.

KOMENTARZ


W świątecznym „Życiu Pyrzyc” pojawi się tekst o propozycji zmiany nazwy ul. 2-go Marca na ul. Osadników. Cóż… Nie udało się. Uparte sprzeciwianie się przez władze lokalne obowiązującemu porządkowi prawnemu przyniosło skutek. Czego nie zrobiły władze miasta, zrobił wojewoda. I na nic zdało się organizowanie jakiś spotkań czy pogadanek. Tak oto na grunt lokalny wdała się powtarzana do znudzenia retoryka, że „PiS jest zły i wszystko co PiS wymyśli też jest złe”.

Rodzina Ulmów to moim zdaniem patroni wspaniali i godni, szczególnie dla ulicy znajdującej się w obrębie pyrzyckich murów obronnych. Z drugiej strony może to i lepiej, że nazwę zmienił wojewoda, bo w ciągu ostatnich kilku lat radni pokazali, że zamiast upamiętniać patriotów poprzez nadawanie ulicom ich imion, wolą miałkie i zasadniczo nic nie wnoszące nazwy. Żegnamy się z ulicą 2-go Marca, ale jestem niemal przekonany, że władze miejskie nadal z uporem maniaka będą organizowały okolicznościowe akademie tego dnia, bo przecież trzeba się koniecznie postawić… Ciekawy tylko jestem, kiedy zostanie zmieniona tabliczka z nazwą.

Continue Reading
Advertisement
Comments

Informacje

Głosujmy na „Tygryski”!

Published

on

Lipiańskie życie społeczne wypełniła w ostatnim czasie pasjonująca rywalizacja konkursowa. Najpierw jedna z grup przedszkolnych zgłosiła swój akces w plebiscycie Głosu Szczecińskiego. Esemesowe głosowanie zachęciło do zaangażowania wielu rodziców. Organizowane przez nich akcje promocyjne wypełniły pozytywnym duchem położone nad jeziorami miasteczko.

(więcej…)

Continue Reading

Fotogalerie

Kolorowy pochód i ognisko – parafia pw. NMP Bolesnej świętuje 100 lat wolności (GALERIA)

Published

on

Barwnym pochodem w okolicznościowych strojach, ogniskiem i wspólnym śpiewaniem patriotycznych pieśni pyrzycka rada Rycerzy Kolumba i parafia pw. NMP Bolesnej zachęcały Pyrzyczan do wspólnych obchodów 100-lecia niepodległości.

(więcej…)

Continue Reading

Sonda

Gdyby wybory do Rady Powiatu odbywały się dzisiaj, na jaki komitet oddałbyś głos?

View Results

Loading ... Loading ...

Partnerzy

Advertisement Enter ad code here

Życie Pyrzyc

Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.