Connect with us

Informacje

Lipiany na kredyt

Published

on

Już dawno budżet gminy Lipiany nie wzbudzał takich kontrowersji. Największe wątpliwości budziło wpisanie do planu finansowego na rok 2018 nowych kredytów i pożyczek na łączną kwotę ponad 3,8 mln zł. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Lipianach, mimo sprzeciwu kilku radnych zaproponowany przez burmistrza Krzysztofa Boguszewskiego projekt budżetu został zaakceptowany.

Oznacza to, że burmistrz Lipian będzie mógł zaciągnąć nowe kredyty z planowanym terminem spłaty w roku 2028. Największym zadaniem, które zostało zaplanowane na ten rok jest przebudowa drogi w miejscowości Osetna. Szacowana wartość tej inwestycji to ok. 2,7 miliona złotych. Gmina liczy jednak na dofinansowanie unijne, które pokryłoby ok. 63% kosztów tego zadania. Na podobne dofinansowanie gmina liczy także przy zadaniu zagospodarowania fragmentu brzegu jeziora Kościelnego od strony ulicy Wodnej. Koszt tej inwestycji jest szacowany na 560 tysięcy złotych.

W toku dyskusji padały argumenty tak za zaciągnięciem pożyczek i kredytów, jak i przeciwko dalszemu zadłużaniu gminy. Zwolennicy pierwszego rozwiązania podkreślali szansę jaką daje możliwość częściowego wsparcia inwestycji środkami unijnymi, przeciwnicy ostrzegali, że zadłużenie gminy Lipiany i tak jest już bardzo duże oraz że w najbliższych latach nad gminą pojawi się widmo milionowych wydatków na oczyszczalnię ścieków oraz na kary związane z nieprawidłową rekultywacją wysypiska śmieci w Dębcu.

Gmina Lipiany według raportu czasopisma „Wspólnota” opublikowanym w zeszłym roku jest w swojej kategorii trzecią najbiedniejszą gminą w Polsce. Zadłużenie gminy Lipiany w roku 2018 ma wynieść blisko 13,5 miliona złotych. Zadłużenie w przeliczeniu na jednego mieszkańca dwukrotnie przewyższa średnią krajową. Gminę obciążą także kwota jeszcze ok. 4,5 miliona złotych za spłatę hali sportowej. Termin spłaty hali przypada w 2024 r.

(PS)

Continue Reading
Advertisement
Comments

Informacje

Głosujmy na „Tygryski”!

Published

on

Lipiańskie życie społeczne wypełniła w ostatnim czasie pasjonująca rywalizacja konkursowa. Najpierw jedna z grup przedszkolnych zgłosiła swój akces w plebiscycie Głosu Szczecińskiego. Esemesowe głosowanie zachęciło do zaangażowania wielu rodziców. Organizowane przez nich akcje promocyjne wypełniły pozytywnym duchem położone nad jeziorami miasteczko.

(więcej…)

Continue Reading

Fotogalerie

Kolorowy pochód i ognisko – parafia pw. NMP Bolesnej świętuje 100 lat wolności (GALERIA)

Published

on

Barwnym pochodem w okolicznościowych strojach, ogniskiem i wspólnym śpiewaniem patriotycznych pieśni pyrzycka rada Rycerzy Kolumba i parafia pw. NMP Bolesnej zachęcały Pyrzyczan do wspólnych obchodów 100-lecia niepodległości.

(więcej…)

Continue Reading

Sonda

Gdyby wybory do Rady Powiatu odbywały się dzisiaj, na jaki komitet oddałbyś głos?

View Results

Loading ... Loading ...

Partnerzy

Advertisement Enter ad code here

Życie Pyrzyc

Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.