Connect with us

Informacje

Lipiany na kredyt

Published

on

Już dawno budżet gminy Lipiany nie wzbudzał takich kontrowersji. Największe wątpliwości budziło wpisanie do planu finansowego na rok 2018 nowych kredytów i pożyczek na łączną kwotę ponad 3,8 mln zł. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Lipianach, mimo sprzeciwu kilku radnych zaproponowany przez burmistrza Krzysztofa Boguszewskiego projekt budżetu został zaakceptowany.

Oznacza to, że burmistrz Lipian będzie mógł zaciągnąć nowe kredyty z planowanym terminem spłaty w roku 2028. Największym zadaniem, które zostało zaplanowane na ten rok jest przebudowa drogi w miejscowości Osetna. Szacowana wartość tej inwestycji to ok. 2,7 miliona złotych. Gmina liczy jednak na dofinansowanie unijne, które pokryłoby ok. 63% kosztów tego zadania. Na podobne dofinansowanie gmina liczy także przy zadaniu zagospodarowania fragmentu brzegu jeziora Kościelnego od strony ulicy Wodnej. Koszt tej inwestycji jest szacowany na 560 tysięcy złotych.

W toku dyskusji padały argumenty tak za zaciągnięciem pożyczek i kredytów, jak i przeciwko dalszemu zadłużaniu gminy. Zwolennicy pierwszego rozwiązania podkreślali szansę jaką daje możliwość częściowego wsparcia inwestycji środkami unijnymi, przeciwnicy ostrzegali, że zadłużenie gminy Lipiany i tak jest już bardzo duże oraz że w najbliższych latach nad gminą pojawi się widmo milionowych wydatków na oczyszczalnię ścieków oraz na kary związane z nieprawidłową rekultywacją wysypiska śmieci w Dębcu.

Gmina Lipiany według raportu czasopisma „Wspólnota” opublikowanym w zeszłym roku jest w swojej kategorii trzecią najbiedniejszą gminą w Polsce. Zadłużenie gminy Lipiany w roku 2018 ma wynieść blisko 13,5 miliona złotych. Zadłużenie w przeliczeniu na jednego mieszkańca dwukrotnie przewyższa średnią krajową. Gminę obciążą także kwota jeszcze ok. 4,5 miliona złotych za spłatę hali sportowej. Termin spłaty hali przypada w 2024 r.

(PS)

Continue Reading
Advertisement

Informacje

PSL przeciw kandydatce na komisarza Bielic

Published

on

Sprawa władz Bielic robi się coraz głośniejsza. W piątek Polskie Stronnictwo Ludowe naprędce zorganizowało konferencję prasową, na której sprzeciwiło się pomysłowi mianowania na komisarza Iwony Kochel, która będzie kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na wójta Bielic w tegorocznych wyborach.

(więcej…)

Continue Reading

Informacje

Pyrzyccy strażacy pomagali Szwedom

Published

on

Pięcioro strażaków z pyrzyckiej PSP: st. sekc. Cezary Tumasz, asp. szt. Andrzej Kuliś, st. ogn. Grzegorz Grzelak, mł. ogn. Krzysztof Pragier i mł. kpt. Jakub Zarzycki pojechało z pomocą szwedzkim strażakom walczącym z pożarami lasów. – W Szwecji przebywali przez dwa tygodnie w ramach pomocy wewnątrzunijnej. – mówi st. bryg. Jacek Marchlewicz, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.

(więcej…)

Continue Reading

Partnerzy

Advertisement Enter ad code here

Życie Pyrzyc

Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.