Connect with us

Fotogalerie

„Niepodległa – wczoraj, dziś i jutro” – konferencja na rozpoczęcie obchodów

Published

on

W dniu 23 lutego 2018 roku PDK-u odbyła się konferencja pod hasłem ,,Niepodległa – Wczoraj Dziś i Jutro „. Organizatorem przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa przy ul. Rejtana w Pyrzycach. Konferencja była nowatorską propozycją, która została wpisana w kalendarz lokalnych obchodów uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na pamiątkę konferencji zostało utworzone logo, które było prezentowane na zaproszeniach i przypinkach. Każdy uczestnik konferencji otrzymał okolicznościowy znaczek, który był wręczony na powitanie. Program konferencji składał się z dwóch części. W pierwszej części Pani Marzena Podzińska,Burmistrz Pyrzyc dokonała oficjalnego rozpoczęcia konferencji. Ponadto zaprezentowała całoroczne logo obchodów rocznicowych, które wykonał Pan Romuald Fiałkowski.

Merytoryczną część konferencji rozpoczął pan mgr Robert Sójka, prelekcją p: ,,Droga ku Niepodległości’’. W swoim referacie przedstawił dążenia niepodległościowe Polaków od zaborów do utworzenia drugiej RP.  W nawiązaniu do wystąpienia pana Roberta Sójki został odczytany przez Emila Oświecimskiego, dekret J. Piłsudskiego z 14.XI. 1918r.Kolejnym prelegentem był pracownik IPN-u w Szczecinie pan dr. Przemysław Benken, który przedstawił referatpt:” Wojskowe aspekty odzyskania niepodległości przez Polskę”. Następnie chórek pod kierunkiem Pani Elżbiety Król przedstawił pieśni patriotyczne, takie jak:„Rota’,’ Pierwsza Brygada’, ‘Piechota”. Występ chórku wzbudził zachwyt i uznanie zaproszonych gości.  Pierwszą część konferencji zakończyła pani mgr Krystyna Milewska,  swoją prelekcją. która nosiła tytuł ,,Niepodległo zobrazowana w sztuce”. Prelegentka przedstawiła twórczość Wyspiańskiego i Malczewskiego w kontekście dążeń niepodległościowych Polaków.Pani Krystyna Milewska reprezentującMuzeum Narodowego w Szczecinie zaprosiła uczestników konferencji do odwiedzania muzeum i skorzystania z wystaw tam organizowanych.

          Następnie miała miejsce przerwa podczas, której był przygotowany słodki poczęstunek przez rodziców  dla uczestników konferencji. Drugą część konferencji rozpoczęła pani dr Zofia Fenrych, pracownik IPN-u w Szczecinie. Prelegentka podjęła wątek biograficzny postaci księdza JanaZiei. W swoim  referacie pt: Historię tworzą ludzie… ksiądz JanZieja na tle polskich zmagania o wolność”, przedstawiła znaczenie, działanie  jednostki dla dobra ogółu, Będąc w klimacie zaprezentowanej postaci duchownego został wykonany utwór pt;„Modlitwa obozowa” przez chórek pod kierunkiem pani Elżbiety Król. Na konferencji  został też poruszony wątek osobistych przeżyć, doświadczeń z którymi podzieliła  się pani Danuta Kupczyk w swej prelekcji pt. ‘My tworzymy też historię” Prelegentka wywołała temat Solidarności który podjął chórek śpiewając pieśń Jacka Kaczmarskiego pt.”Mury”

Merytoryczną część konferencji zakończył pan prof. Edward Rymar, swoją prelekcjąpt..;”Region pyrzycki w okresie przemian 1980- 1990”. Pan prof. E.Rymar zaprezentował proces transformacji ustrojowej w wymiarze lokalnym, pyrzyckim. Swoim autorytetem  zaapelował także do młodych ludzi o aktywności w życiu społecznym i politycznym.Następnie miały miejsce podziękowania. Zaproszeni prelegenci i przedstawiciele władz miasta otrzymali specjalnie wykonane słodkie serduszko nawiązujące swoją symboliką  do tematu konferencji. Zostało wykonane wspólne zdjęcia na pamiątkę rozpoczęcia  obchodów  związanych z 100 -tną rocznica  odzyskaniem niepodległości przez Polskę. 

Joanna Zienkiewicz – koordynator i prowadząca konferencje  

 Foto: Antoni Zienkiewicz

Jako koordynator składam podziękowania za współprace:

                                   – Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Pyrzycach

                                   – Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Pyrzycach

                                   – Pani Magdalenie Wróblewskiej – Dyrektor Biblioteki Publicznej

                                   – Panu Rafałowi  Roguszko–Dyrektor PdK-u w Pyrzycach

– Dyrekcji i społeczności uczniowskiej poszczególnych szkół gminy i 

                                      powiatu pyrzyckiego 

 – Pani Elżbiecie Król

 – Panu Antoniemu Zienkiewiczowi

                                  –  Rodzicom  z kl. III b i  kl III a, k l. VII,  kl. IIs

                                  –  Pani Agnieszce Nowaczek 

Continue Reading
Advertisement

Fotogalerie

Ogólniak rozpoczął wakacje (GALERIA)

Published

on

Zakończenie roku szkolnego jest wydarzeniem szczególnym dla każdego ucznia. W tym roku przypadło ono na 22 czerwca. Co prawda uroczystości w lokalnych placówkach odbywały się w innym czasie i różnych miejscach, jednak wspólnym mianownikiem było docenienie wszelkich sukcesów, które osiągnęli uczniowie, a także ich zaangażowania w rozmaite przedsięwzięcia.

(więcej…)

Continue Reading

Fotogalerie

Pięknie i uroczyście. Boże Ciało u Chrystusowców (GALERIA)

Published

on

Procesja Bożego Ciała w pyrzyckiej parafii Chrystusowców przeszła tradycyjną trasą. Kazanie przy ostatnim ołtarzu wygłosił ks. Michał Ogrodnik SChr, który po nabożeństwie udzielał błogosławieństwa prymicyjnego. 

(więcej…)

Continue Reading

Reklama

Partnerzy

Advertisement Enter ad code here

Życie Pyrzyc

Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.