Connect with us

Informacje

Mamy nowy produkt tradycyjny! Tym razem z Przelewic

Published

on

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w lutym wpisało wędzony udziec wieprzowy z Przelewic na listę produktów tradycyjnych. Jest to 48 produkt tradycyjny z naszego województwa. Produktem takim  są też miody przelewickie, pasztecik szczeciński czy słynny paprykarz.

Jak czytamy na stronie resortu rolnictwa:

„Ludność zamieszkująca Pomorze Zachodnie od zawsze zajmowała się chowem trzody chlewnej. Zwierzęta te stanowiły jedno z podstawowych źródeł mięsa, z którego przygotowywano wyroby wędliniarskie. Na terenie Pyrzyc, w tym również pobliskiej wsi – Przelewice, tradycja wyrobu różnych wędlin przetrwała do czasów nam współczesnych. Dobrze znanym wyrobem wędliniarskim z tamtego terenu był wędzony udziec wieprzowy z Przelewic. Na Pomorze Zachodnie przepis na ten produkt przywieziony został z okolic Wielunia. Aby odpowiednio przygotować udziec wieprzowy, w pierwszej kolejności należy zapeklować surowiec. Mięso moczy się w zalewie przez około 30-40 dni. Jest to bardzo ważny proces, podczas którego mięso nabiera charakterystycznego, wyrazistego smaku i zapachu. Po wyciągnięciu z zalewy szynka podwieszona zostaje na haku, na którym obsycha na wolnym powietrzu przez 24 godziny. Pierwsze wędzenie odbywa się w dymie z drewna olchowego. Poprzez wędzenie w drewnie olchowym mięso nabiera delikatnego aromatu, a na zewnątrz naturalnego ciemnożółtego do jasnobrązowego koloru. Kolejne wędzenie to wędzenie w dymie z drewna śliwkowego, dzięki czemu nabiera delikatnej, owocowej słodkości, lekkiego aromatycznego zapachu i pięknego połysku. Jakość i niepowtarzalny smak wędzonego udźca znany jest nie tylko lokalnej społeczności pyrzyckiej, ale poprzez udział w licznych targach, wystawach i konkursach, także innym mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego. W 2013 roku został zaprezentowany w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, gdzie zdobył I miejsce w kategorii produkty i przetwory pochodzenia zwierzęcego. W 2016 roku uzyskał również nominację do wyróżnienia „Perła 2016”.”

Wniosek w sprawie udźca do Urzędu Marszałkowskiego złożyła firma IRGO Ireneusz Jung z Przelewic.

fot. strona MRiRW

Continue Reading
Advertisement

Informacje

Radni od razu po rejestracji?

Published

on

Nie wykluczone, że nie we wszystkich okręgach do rad miejskich i gminnych w powiecie pyrzyckim odbędą się wybory. W dziewięciu przypadkach gminne komisje wyborcze zarejestrowały tylko po jednym kandydacie. Czas na rejestrację kandydatów w tych okręgach został odpowiednio przedłużony, ale jeśli nie znajdą się kontrkandydaci, to w tych przypadkach nowych radnych poznamy jeszcze przed wyborami.

(więcej…)

Continue Reading

Informacje

Kandydaci do Rady Miejskiej w Pyrzycach

Published

on

W porównaniu z poprzednimi wyborami niewielu kandydatów będzie ubiegać się w tym roku o mandat radnego Rady Miejskiej w Pyrzycach.

(więcej…)

Continue Reading

Reklama

Partnerzy

Advertisement Enter ad code here

Życie Pyrzyc

Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.