Connect with us

Fotogalerie

„Wszyscy wielcy tego świata, możecie mówić o swojej wielkości, ale nigdy nie zaistniejecie na dłużej w historii” – Misterium u Chrystusowców (FOTO, WIDEO)

Published

on

Piękne, chwytające za serce, pobudzające do przemyśleń – takie było Misterium Męki Pańskiej, które wystawiono w Niedzielę Palmową u pyrzyckich księży Chrystusowców. Wspólnej drodze kierunek wyznaczała myśl ks. Jana Kaczkowskiego.

Wielki Tydzień rozpoczął się tradycyjnym poświęceniem palm – symbolu życia i zwycięstwa, zaś w czasie liturgii odczytywano opis Męki Pańskiej. W tym roku młodzież pod kierunkiem ks. Damiana Jędrzejaka SChr podjęła się trudnego zadania – przedstawienia ostatnich chwil Jezusa przed śmiercią i Jego cierpienia dla naszego zbawienia. W ramach nabożeństwa Gorzkich Żali odprawiono drogę krzyżową, podczas której członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży odegrali kolejne etapy wędrówki na Golgotę. Autentyczność scen, a chwilami także ich drastyczność, miały na celu jak najwierniej oddać wydarzenia, których pamiątkę obchodzi się w najbliższym czasie.

Rozważania towarzyszące każdej stacji przygotował ks. Damian na podstawie słów ks. Jana Kaczkowskiego. – Wszyscy wielcy tego świata, możecie mówić o swojej wielkości, ale nigdy nie zaistniejecie na dłużej w historii. Tylko bliskość z Jezusem daje wieczne istnienie. – mogli usłyszeć przybyli. Nie brakowało także innych odniesień do współczesności. – A moje uczucia? Czy je mam? Ile razy chowam je na rzecz tych gwoździ (które przybiły Chrystusa do krzyża – dop. red.) dla świętego spokoju? Dla poczucia bezpieczeństwa wolę nic nie mówić, nie protestuję. Stoję w protestującym tłumie jak kolejny żołnierz kohorty i patrzę co dalej. Jezu, wyciągnij mnie z tego bezsensownego tłumu, abym choć raz w swoim życiu odezwał się w odpowiednim momencie. – można było usłyszeć w czasie XI stacji – przybicia do krzyża.

Każdy, kto przybył, by wspólnie z aktorami przejść tę drogę, skonfrontował się z trudnymi pytaniami, do których odpowiedzi może znaleźć jedynie on sam. Emocje i refleksje towarzyszyły zgromadzonym także w czasie śpiewania ostatniej części Gorzkich Żali.

tekst i foto: Agnieszka Gajewska

Zapis wideo transmisji Misterium

Continue Reading
Advertisement

Fotogalerie

Ogólniak rozpoczął wakacje (GALERIA)

Published

on

Zakończenie roku szkolnego jest wydarzeniem szczególnym dla każdego ucznia. W tym roku przypadło ono na 22 czerwca. Co prawda uroczystości w lokalnych placówkach odbywały się w innym czasie i różnych miejscach, jednak wspólnym mianownikiem było docenienie wszelkich sukcesów, które osiągnęli uczniowie, a także ich zaangażowania w rozmaite przedsięwzięcia.

(więcej…)

Continue Reading

Fotogalerie

Pięknie i uroczyście. Boże Ciało u Chrystusowców (GALERIA)

Published

on

Procesja Bożego Ciała w pyrzyckiej parafii Chrystusowców przeszła tradycyjną trasą. Kazanie przy ostatnim ołtarzu wygłosił ks. Michał Ogrodnik SChr, który po nabożeństwie udzielał błogosławieństwa prymicyjnego. 

(więcej…)

Continue Reading

Reklama

Partnerzy

Advertisement Enter ad code here

Życie Pyrzyc

Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.