Connect with us

Opinie

Dzikie wysypiska śmieci wciąż modne

Published

on

Piękne sobotnie południe. Świetny moment, żeby wybrać się na wycieczkę rowerową i przy okazji podziwiać lokalne widoki. No i właśnie tutaj pojawia się problem. Nijak można zająć się kontemplacją przyrody, jeśli na swojej drodze napotykamy dzikie wysypiska śmieci.

Dzisiaj nie jest problemem utylizacja zużytego sprzętu elektronicznego. Nie nadające się do eksploatacji odpady większych gabarytów też można spokojnie oddać. A jednak nie brakuje miejsc, w których możemy natknąć się na kolejne dzikie wysypiska, jak choćby to przy polnej drodze między Nowielinem, a Kozielicami.

Co tam znajdziemy? Do wyboru, do koloru. Od lodówki, przez pozostałości kineskopowych telewizorów, opony, stół ogrodowy, aż po plastikowy samochód-zabawkę. Widok wprost „cudowny”… Czy właściciel tych przybytków myślał, że przyroda w kilka miesięcy się z nimi upora? W to możemy powątpiewać. Raczej było to pozbycie się śmieciowego problemu po najprostszej linii oporu. Rupiecie zostały wyrzucone i hulaj dusza, piekła nie ma. Nikt nikogo za rękę nie złapał. Chociaż znane są przypadki nieopatrznych amatorów dzikich wysypisk, którzy potrafili wyrzucić także dokumenty wraz ze swoimi nazwiskami i adresami.

Czy można tutaj mówić o braku świadomości ekologicznej? W czasach, gdy o dbaniu o środowisko pisze nawet papież w encyklice, coraz trudniej jest przyjąć taki argument. Szkoda tylko, że dla własnej wygody nie dość, że niszczymy środowisko naturalne, to jeszcze psujemy innym ludziom radość z korzystania z jego uroków.

Może na przyszłość zanim postanowimy uraczyć jakiś zagajnik czy inne miejsce swoimi śmieciami zastanówmy się dwa razy czy nie lepiej pozbyć się ich w bardziej cywilizowany sposób. Skoro potrafiliśmy pofatygować się do sklepu, żeby kupić lodówkę, to pofatygujmy się też, aby ją zgodnie z prawem zutylizować.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Continue Reading
Advertisement
Comments

Opinie

Duch Lenina wiecznie żywy! Także w Pyrzycach!

Published

on

Już dawno w niepamięć odeszły wielkie pierwszomajowe pochody, na które spędzano między innymi szkoły i zakłady pracy. Istnieje jednak nadal grono tych, którzy takie majowe imprezy pamiętają. Również w Pyrzycach.

(więcej…)

Continue Reading

Opinie

„Młodzi zrobili sobie atrakcję z kolizji” – komentarz do dzisiejszego zdarzenia na ul. 1-go Maja

Published

on

Komentarz do dzisiejsze kolizji ze strony Stowarzyszenia Ratownictwo Powiatu Pyrzyckiego:

(więcej…)

Continue Reading

Sonda

Gdyby wybory do Rady Powiatu odbywały się dzisiaj, na jaki komitet oddałbyś głos?

View Results

Loading ... Loading ...

Partnerzy

Advertisement Enter ad code here

Życie Pyrzyc

Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.