Connect with us

Opinie

Dzikie wysypiska śmieci wciąż modne

Published

on

Piękne sobotnie południe. Świetny moment, żeby wybrać się na wycieczkę rowerową i przy okazji podziwiać lokalne widoki. No i właśnie tutaj pojawia się problem. Nijak można zająć się kontemplacją przyrody, jeśli na swojej drodze napotykamy dzikie wysypiska śmieci.

Dzisiaj nie jest problemem utylizacja zużytego sprzętu elektronicznego. Nie nadające się do eksploatacji odpady większych gabarytów też można spokojnie oddać. A jednak nie brakuje miejsc, w których możemy natknąć się na kolejne dzikie wysypiska, jak choćby to przy polnej drodze między Nowielinem, a Kozielicami.

Co tam znajdziemy? Do wyboru, do koloru. Od lodówki, przez pozostałości kineskopowych telewizorów, opony, stół ogrodowy, aż po plastikowy samochód-zabawkę. Widok wprost „cudowny”… Czy właściciel tych przybytków myślał, że przyroda w kilka miesięcy się z nimi upora? W to możemy powątpiewać. Raczej było to pozbycie się śmieciowego problemu po najprostszej linii oporu. Rupiecie zostały wyrzucone i hulaj dusza, piekła nie ma. Nikt nikogo za rękę nie złapał. Chociaż znane są przypadki nieopatrznych amatorów dzikich wysypisk, którzy potrafili wyrzucić także dokumenty wraz ze swoimi nazwiskami i adresami.

Czy można tutaj mówić o braku świadomości ekologicznej? W czasach, gdy o dbaniu o środowisko pisze nawet papież w encyklice, coraz trudniej jest przyjąć taki argument. Szkoda tylko, że dla własnej wygody nie dość, że niszczymy środowisko naturalne, to jeszcze psujemy innym ludziom radość z korzystania z jego uroków.

Może na przyszłość zanim postanowimy uraczyć jakiś zagajnik czy inne miejsce swoimi śmieciami zastanówmy się dwa razy czy nie lepiej pozbyć się ich w bardziej cywilizowany sposób. Skoro potrafiliśmy pofatygować się do sklepu, żeby kupić lodówkę, to pofatygujmy się też, aby ją zgodnie z prawem zutylizować.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Continue Reading
Advertisement

Opinie

Samorządowcy 65+ na emeryturę?

Published

on

Na fali zmian w sądownictwie ruch Kukiz’15 zaproponował, aby posłowie i senatorowie po ukończeniu 65. roku życia również przechodzili w stan spoczynku. Chociaż sam projekt ze względu na brak poparcia strony rządzącej raczej nie ma szans na przegłosowanie, to z ostatniego sondażu dla „Rzeczpospolitej” wynika, że większość Polaków popierałaby takie rozwiązanie. A gdyby pójść o krok dalej i takie zasady wprowadzić również dla samorządowców?

(więcej…)

Continue Reading

Informacje

Czy Łuszczyk wystartuje? Przeczytaj odpowiedź!

Published

on

W ostatnim numerze „Życia Pyrzyc” Miłosz Łuszczyk odpowiedział w wywiadzie na spekulacje o jego kandydowaniu na burmistrza Pyrzyc. 

(więcej…)

Continue Reading

Reklama

Partnerzy

Advertisement Enter ad code here

Życie Pyrzyc

Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.