Connect with us

Informacje

Czy będzie miał kto nas leczyć? Napięta sytuacja w szpitalu

Published

on

– Ogólna sytuacja w pyrzyckim szpitalu jest wymagająca, ale opanowana – mówi wicestarosta Bartłomiej Królikowski. Po trudnych rozmowach na oddziale wewnętrznym placówka nie zmieniła normalnego trybu funkcjonowania, grafik dyżurów został wypełniony. Rozwiązania zaproponowane przez zarząd i dyrekcję szpitala w kierunku lekarzy zostały przez tych ostatnich ocenione pozytywnie i czekają na finalizację.

Do trudnych rozmów na oddziale wewnętrznym szpitala w Pyrzycach doszło w piątek, gdy lekarze poinformowali dyrekcję, że rozważają możliwość rozstania od lipca z pyrzyckim szpitalem. Głównym powodem rozwiązania umów miało być duże obciążenie składającego się z trzech osób zespołu lekarskiego. Przewijały się także kwestie finansowe. Mogło dojść do sytuacji w której pyrzyckich pacjentów na internie nie miałby kto leczyć. – Podjęliśmy energiczne działania: pozyskaliśmy w trybie pilnym nowych lekarzy dyżurnych, przygotowaliśmy dobrą ofertę dla dotychczas zatrudnionych lekarzy, ale też dla pielęgniarek – mówi p.o. dyrektora Mariusz M. Przybylski.

W lipcu dyżury w pyrzyckim szpitalu pełnić będzie dodatkowo pięciu lekarzy, którzy mają odciążyć trójkę obecnie pracujących medyków. – Lekarze przyjęli wariant czasowy, ale rozmowy cały czas trwają, wierzę w rychłe podpisanie aneksów do umów z internistami – przyznaje M. Przybylski. Trwają również próby rozwiązania kwestii finansowych. – Mimo trudnej sytuacji finansowej postawiliśmy utrzymanie kadry szpitala postawić jako priorytet. Także dlatego zaoferowaliśmy niewielkie podwyżki dla pań pielęgniarek – mówi wicestarosta Bartłomiej Królikowski.  Zaznacza, że podwyżki nie są znaczące, ale jest to sygnał od dyrekcji i zarządu powiatu mający podkreślić poważny stosunek do pracy i płacy pielęgniarek.

Sytuacja związana z pracą trojga lekarzy internistów nie objęła innych oddziałów szpitala. Jak zapewniają zarząd powiatu i dyrekcja szpitala sytuacja na dzień dzisiejszy jest uspokojona, szpital pracuje normalnie i również normalnie odbywają się przyjęcia. Co będzie od sierpnia? Trwa budowanie grafiku lekarzu dyżurnych na kolejny miesiąc. Możliwy jest wariant, że do pracy na stałe przyjęty zostanie czwarty lekarz.

Sytuacja rozgrzała również polityczne emocje. Odbyły się między innymi spotkania informacyjne dla radnych powiatowych oraz dla wójtów i burmistrzów. – O pewnych kwestiach nie możemy mówić publicznie ze względu na dobro szpitala – tłumaczy B. Królikowski. W kuluarach politycznych mówi się jednak, że problemy szpitala są nieodpowiedzialnie podgrzewane przez powiatową opozycję. – To wywoływanie wilka z lasu. – stwierdza nieoficjalnie jeden z lokalnych polityków.

Pyrzycki szpital rzeczywiście znajduje się w nie najlepszej kondycji. Placówka jest zadłużona, a pensje od lat nie należą do najwyższych w regionie. Jest to też na dzień dzisiejszy największy problem powiatu pyrzyckiego. Samorząd, który ma nikłe możliwości generowania dochodu, nie ma funduszy, aby cały czas móc dokładać do poszczególnych jednostek, spłaca też długi za dawny, zlikwidowany piętnaście lat temu, pyrzycki szpital. Cały czas trwają prace i rozmowy nad różnymi wariantami polepszenia sytuacji. Wprowadzony został program oszczędności, trwają rozmowy z podmiotami zewnętrznymi, NFZ, samorządem województwa. Mówi się m.in. o rozszerzeniu oferty szpitala o nowe poradnie oraz o zwiększeniu wykonania na dotychczas istniejących, co zwiększy przychody placówki. Na dziś sytuacja kadrowa jest stabilna, jednak nowe roszczenia płacowe mogą to zmienić. – Uczyniliśmy pewne rozstrzygnięcia w zakresie płac. Wierzę, że nowe roszczenia płacowe w obecnym czasie nie wystąpią i że duch troski o nasz wspólny szpital przeważy – mówi B. Królikowski.

(rpk)

Continue Reading
Advertisement
3 komentarze

3 Comments

 1. matka

  5 lipca 2018 at 14:04

  Nawet w PYRZYCACH NIE MA PORODÓWKI.Grzesiak, Tołoczko to wy za to odpowiadacie!!!

 2. ja

  10 lipca 2018 at 14:52

  Sama byłaś na nich glosować to masz teraz…

 3. Pyrzyczanin

  14 lipca 2018 at 14:20

  Brakuje jeszcze takiej wypowiedzi Pana vce starosty i radnego K.L. dokonaliśmy złego wyboru z poprzednim starostą wybierając Panią I.O.-Z. na dyrektora Szpitala, która zadłużyła tę jednostkę na ponad 5 000 000,00 zł, nie przyglądaliśmy się rzetelnie sprawozdaniom z działalności Szpitala. Przepraszamy. Bo teraz jest co ratować. Niestety ale żaden polityk będący u władzy, który wsadza koleżankę czy kolegę na stołek nie ma odpowiedzialności.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje

Radni od razu po rejestracji?

Published

on

Nie wykluczone, że nie we wszystkich okręgach do rad miejskich i gminnych w powiecie pyrzyckim odbędą się wybory. W dziewięciu przypadkach gminne komisje wyborcze zarejestrowały tylko po jednym kandydacie. Czas na rejestrację kandydatów w tych okręgach został odpowiednio przedłużony, ale jeśli nie znajdą się kontrkandydaci, to w tych przypadkach nowych radnych poznamy jeszcze przed wyborami.

(więcej…)

Continue Reading

Informacje

Kandydaci do Rady Miejskiej w Pyrzycach

Published

on

W porównaniu z poprzednimi wyborami niewielu kandydatów będzie ubiegać się w tym roku o mandat radnego Rady Miejskiej w Pyrzycach.

(więcej…)

Continue Reading

Reklama

Partnerzy

Advertisement Enter ad code here

Życie Pyrzyc

Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.